BRATISLAVA - Predseda ANO Pavol Rusko by mal dnes po rokovaní Republikovej rady v Nitre oznámiť, ako si ďalej predstavuje svoje pôsobenie v politike. Strana má za sebou veľmi zlé obdobie, keď jej preferencie klesli výrazne pod hranicu zvoliteľnosti do parlamentu.
Rusko musel po škandále so zmenkami opustiť post ministra hospodárstva. Predal aj televíziu Markíza, cez ktorú roky ovplyvňoval dianie na politickej scéne.
Pred koncom roku sa zasa nechtiac postrelil do nohy, ležal v nemocnici a týždne nebol v médiách. Dnes zároveň naposledy vychádza denník 24 hodín, za ktorým podľa neoficiálnych informácií stál.
ANO včera nechcela poskytovať žiadne informácie. "Všetko povieme po republikovej rade," povedal Ruskov asistent Maroš Havran. Podpredseda strany Milan Kepeňa leží v nemocnici, ale o budúcnosti strany má "jasnú vlastnú predstavu".
Podľa neoficiálnych informácií Rusko vážne uvažoval, že stranu rozpustí a nechá priestor Slobodnému fóru. To by potom zobralo niektorých "nepoznačených" ľudí k sebe. Neskôr si to však vraj rozmyslel a rozhodol sa, že bude ďalej stranu viesť až do volieb.
ANO žije v podstate z Ruskových peňazí, čo môže byť pre neho ekonomicky nevýhodné, ak by to trvalo pridlho.
Poslankyňa a členka SF Ľubica Navrátilová povedala, že o predvolebnú spoluprácu "ani z jednej strany nie je záujem". Aj SF chce ísť do volieb samostatne. "Nechcem sa pána Ruska dotknúť, ale túto tŕnistú cestu musí alebo dotiahnuť do konca sám, alebo vzdať," povedala. Nemala by však nič proti tomu, keby do SF vstúpila napríklad Eva Černá, momentálne podpredsedníčka ANO, lebo si rozumejú.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že ak Rusko oznámi, že ďalej pokračuje sám, bude to "nútené východisko". Pre iné strany nie je podľa neho zaujímavý ani preferenčne, ani osobnostne.
(mož)